Ekonomika auga, bet neramina demografinė situacija

Evaldas Ulevičius/ April 24, 2018

Lietuvos regionai

Paskelbti naujausi Lietuvos statistikos departamento duomenys leidžia apžvelgti  ir palyginti Lietuvos regionų vystymąsi ir tendencijas 2017 metais.

Praėjusių metų Lietuvos ir jos regionų ekonominiai rodikliai teikia optimizmo. Išlieka sparčios bendrojo vidaus produkto (toliau – BVP) augimo tendencijos, daugėja tiesioginių užsienio investicijų (toliau – TUI). BVP šalies mastu auga penkti metai iš eilės, o lyginant su 2016 metais pokytis sudarė 8,2 procento. Tai teigiamai atsiliepia darbo rinkai – kuriamos naujos darbo vietos, įtakojamas atlyginimų augimas. Ketvirtąjį 2017 metų ketvirtį vidutinis darbo užmokestis Lietuvos ūkyje su individualiosiomis įmonėmis buvo 876,4 Eur (bruto) ir 690,5 Eur (neto), lyginant su 2016 metų ketvirtu ketvirčiu augimas sudarė 7,8 procento.

Labiausiai neramina blogėjanti demografinė situacija ir emigracijos mastai. Gyventojų skaičius ir toliau mažėja – 2018 metų pradžioje nuolatinių gyventojų Lietuvoje buvo 2 milijonai 810 tūkstančių 118 asmenų.  Nors emigracijos mastas, lyginant su 2016 metais, sumažėjo 4,78 procento, tačiau išliko labai aukštas – per 2017 metus išvyko 47 tūkstančiai 925 asmenys. Nepaisant sparčiai gerėjančios ekonominės šalies plėtros, tai lieka viena iš pagrindinių Lietuvos problemų.  Šių dviejų rodiklių daugiametės neigiamos tendencijos apsunkina įmonių galimybes rasti tinkamų darbuotojų ir planuoti tolesnę ir spartesnę verslo plėtrą.

Lietuvos regionų apžvalga (PDF formatu)